Prezident SR Peter Pellegrini dnes vystúpil s prejavom na zasadnutí Rady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži. OECD je medzivládna organizácia 38 najrozvinutejších demokracii a trhových ekonomík sveta. Slovensko je členom organizácie od roku 2000.
Vo svojom vystúpení venoval viacerým, pre Slovensko kľúčovým, témam akými sú školstvo, udržateľný rozvoj, energetika či umelá inteligencia a s blížiacim sa 25. výročím nášho členstva pripomenul, prečo je pre našu krajinu OECD dôležitá. „Členstvo v OECD je jedným z najvýznamnejších úspechov Slovenska. Je to tiež jedna z našich najziskovejších dlhodobých investícií s pridanou hodnotou. OECD je pre Slovensko neustálym zdrojom informácií a podpory. V minulosti nám vaše rady pomohli prejsť cez ekonomickú transformáciu a zásadné reformy,“ povedal v sále P. Pellegrini. Zároveň však dodal, že sa chce podieľať na lepšej poznateľnosti organizácie na Slovensku. „Mojou úprimnou ambíciou je vynaložiť vážne úsilie, aby sa OECD viac dostalo do centra pozornosti verejnosti v celej slovenskej spoločnosti. Chcem, aby naši občania vedeli, aké dôležité je, že sme súčasťou tohto jedinečného klubu. A tiež do akej miery to rozširuje odborné kapacity pre kvalifikované rozhodovanie a tvorbu politiky krajiny takej veľkosti ako Slovensko,“ doplnil prezident. Podľa slov P. Pellegriniho je ekonomický prieskum OECD kľúčovým meradlom a zdrojom spätnej väzby pre slovenskú vládu. Práve komplexný konsolidačný balíček je odpoveďou na mnohé odporúčania OECD pre udržateľný, ale aj spravodlivý a inkluzívny rast, kde sa fiškálna rovnováha stretáva so sociálnou spravodlivosťou zatiaľ čo venuje pozornosť ochrane najzraniteľnejších a nízkopríjmových skupín obyvateľov.
Ako ďalej prezident SR uviedol vo svojom prejave, účasť ministra školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáša Druckera na dnešnom zasadnutí nie je náhodná. „Nechceme byť len členom a účastníkom, ale aj aktívnym prispievateľom. Som veľmi rád, že Slovensko bude budúci rok hostiť Globálne fórum OECD o budúcnosti vzdelávania,“ uviedol. Tiež dodal, že súhlasí s víziou ministra školstva prispôsobiť a rozvíjať náš vzdelávací systém. Podľa jeho slov je minister Drucker najpokrokovejším ministrom školstva na Slovensku, ktorý pokračuje v dobrej práci, ktorá sa už vykonala, avšak zároveň ju vylepšuje a udržiava otvorený dialóg so všetkými zainteresovanými stranami. Práve globálne fórum privedie na Slovensko špičkových svetových lídrov a otvorí diskusiu o výzvach v oblasti vzdelávania a jeho budúcnosti v rámci pripravovaného projektu Education 2030.
Prezident SR tiež ocenil spoluprácu OECD a slovenských univerzít, ktorá umožňuje študentom absolvovať krátkodobé stáže v rôznych orgánoch OECD. Zároveň však dodal, že vzdelávanie je síce dlhodobým boľavým bodom Slovenska, no uvedomujeme si, že umiestnenie vzdelávania na popredné miesto nášho zoznamu medzigeneračných priorít je presne to miesto, kde musíme začať. „Efektívne a adaptívne vzdelávanie je jadrom mnohých výziev, ktorým dnes čelíme. Je to predpoklad pre inováciou poháňanú a udržateľnú ekonomiku, požiadavka flexibilnejšej a kvalifikovanejšej pracovnej sily a nevyhnutnosť pre našu budúcu digitálnu realitu,“ konštatoval.
Historicky prvýkrát Slovensko predsedalo Rade OECD v roku 2019 s témou využitia digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj. Delegáciu v tom čase viedol vtedajší predseda vlády a súčasný prezident SR P. Pellegrini. Prijali sa vtedy prvé usmernenia OECD k umelej inteligencii. V dnešnom vystúpení prezident hovoril aj o tom, že technológia AI je ďalšou najväčšou zmenou našej doby, ktorá nám môže pomôcť efektívnejšie navigovať cez veľké dáta. „Slovensko má za cieľ zostať jedným z ťahúňov riadenia AI spravodlivo a zodpovedne. Vidíme jeho potenciál spôsobiť revolúciu vo vzdelávaní, zvýšiť produktivitu, podporiť zelené a energetické transformácie, chrániť životné prostredie, podporiť malé podniky, vyvážiť regionálne rozhodnutia a formovať budúcnosť zdaňovania, ako aj sociálnej alebo dôchodkovej politiky,“ povedal prezident SR. Na druhej strane však upozornil, že zároveň musíme zabezpečiť, aby pravidlá online sveta odzrkadľovali tie, ktoré máme offline. „Digitálna budúcnosť má aj sociálny rozmer. Každý si zaslúži rovnakú štartovaciu čiaru v digitálnych technológiách bez ohľadu na to, kde sa narodil,“ zdôraznil prezident SR.
V neposlednom rade prezident hovoril aj o tom, že tie najlepšie politiky vyžadujú dôveru občanov Slovenska, preto podporuje iniciatívy OECD na budovanie dôvery, keď klesajúca dôvera verejnosti a rastúca polarizácia môžu brániť alebo zastaviť tie najlepšie reformy. „OECD vždy vedela reagovať na potreby menších aj väčších krajín. Tie síce potrebujú OECD z rôznych dôvodov, ale v konečnom dôsledku pre rovnaký cieľ -prispôsobenie, zlepšenie a rozšírenie priestoru voľného trhu a demokracie,“ uzavrel prezident SR.
Hlava štátu sa dnes v Paríži stretla aj s výkonným riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatihom Birolom a popoludní si vypočuje prezentácie OECD s výsledkami štúdií zameranými na Slovensko v oblastiach školstva, umelej inteligencie a správy vecí verejných. O záveroch prezentácie bude prezident SR diskutovať aj s generálnym tajomníkom Mathiasom Cormannom. V rámci programu sa prezident stretne aj so Slovákmi pôsobiacimi v OECD.