Prezident SR Peter Pellegrini sa dnes zúčastnil na nástupnej návšteve Nemecka, počas ktorej sa stretol so spolkovým kancelárom Olafom Scholzom i nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom.
Na spoločných rokovaniach sa venovali viacerým témam akými boli bilaterálne vzťahy, migrácia, Európska únia po voľbách, energetická bezpečnosť či zahraničná politika. Prezident SR v úvode návštevy zdôraznil, že Nemecko je kľúčovým partnerom pre Slovensko, a to politicky i ekonomicky. „Dnes išlo o moju nástupnú návštevu vo funkcii prezidenta Slovenskej republiky. Aj keď zvonku sa táto návšteva môže zdať formálna a ceremoniálna, v skutočnosti bol obsah rozhovorov veľmi otvorený, priateľský a konštruktívny. S pánom prezidentom Steinmeierom sme skoro celý čas strávili v rozhovore na štyri oči, až v závere sme sa stretli na plenárnom rokovaní,“ povedal prezident SR. Hovorili aj o možnostiach prehĺbenia našej spolupráce pri projektoch v obrane či v oblasti ekonomiky. Nemecko má dlhé roky najvyšší podiel na našom zahraničnom obchode a je našim strategickým investorom.
Rozprávali sa aj o aktuálnej situácii v Európe. Podľa slov Petra Pellegriniho je jedným zo zdrojov neistoty pre občanov neriadená migrácia. Hlavy štátov sa v tejto súvislosti zhodli na tom, na ktoré oblasti by sme spoločne mali klásť veľký dôraz. Ide najmä o posilnenie vonkajších hraníc, spoluprácu s krajinami pôvodu a tranzitu či boj proti prevádzačom. „Deklaroval som, že Slovensko bude prispievať k ochrane schengenského priestoru. Zároveň som garantoval, že nebude ani tranzitnou krajinou, cez ktorú budú môcť migranti, ktorí mieria do Nemecka, prechádzať. Ubezpečil som spolkového kancelára, že Slovensko si bude poctivo chrániť svoje územie tak pred nelegálnou migráciou, ako aj pred tranzitnou migráciou,“ informoval prezident SR. Dôležitou témou bola aj zahraničná politika v kontexte vojny za našou východnou hranicou. Prezident SR potvrdil strategický záujem Slovenska, ktorým je nezávislá a mierová Ukrajina, integrovaná do európskych štruktúr. Slovensko podľa jeho slov naďalej podporuje Ukrajinu - spoločne s Nemeckom na Slovensku prevádzkujeme servisné stredisko nemeckej vojenskej techniky pre Ukrajinu, naplánované sú dodávky ďalších samohybných húfnic Zuzana 2 financovaných Nemeckom a pokračujeme i v komerčnej spolupráci v obrane. „Z diskusie s pánom kancelárom vyplýva, že aj u ďalších svetových lídrov dochádza k výzve po realistickom pohľade na vývoj situácie na fronte. Zhodli sme sa na tom, že nech už je situácia akákoľvek, ak príde čas, aby prišlo k začiatkom rokovaní a k definitívnemu ukončeniu tohto vojnového konfliktu, má to byť v prvom rade rozhodnutie Ukrajiny, nie iných štátov,“ povedal P. Pellegrini.
Ako prezident SR konštatoval, rozhovory so spolkovým kancelárom O. Scholzom i s nemeckým prezidentom F. W. Steinmeierom boli priateľské a priame. Prezident na rokovaniach potvrdil pozíciu Slovenska, ktoré ostáva pevne ukotvené v EÚ a NATO, je spoľahlivým partnerom a spojencom. „Verím, že aj dnešné stretnutia prispejú k rozvoju vynikajúcich slovensko-nemeckých vzťahov. Zároveň som spolkového prezidenta Steinmeiera pozval na oficiálnu návštevu Slovenska, ktorá by sa mohla uskutočniť v prvej polovici budúceho roka,“ uviedol.
Počas návštevy v Berlíne sa prezident SR v priestoroch slovenského veľvyslanectva stretol s našimi krajanmi, ktorí žijú a pracujú v Nemecku. „Naše bilaterálne vzťahy sú vzácne aj vďaka ľudským a rodinným väzbám. Som veľmi rád, že som mal možnosť sa na slovenskom veľvyslanectve stretnúť s krajanmi, ktorí sa v Nemecku dokázali uplatniť v tvrdej konkurencii. Robia tak Slovensku dobré meno,“ konštatoval. V Nemecku žije približne 60 až 80 000 Slovákov, na Slovensku sa k nemeckej menšine hlási 6 až 10 000 osôb.
Prezident SR neopomenul ani návštevu neslávne známeho symbolu studenej vojny a rozdelenia Berlína, Berlínsky múr, k pádu ktorého významne prispeli aj krajiny V4. Prezident položil kyticu k pamätníku, ktorý pripomína tento príspevok.