Dnešok nám pripomína, že pokojný život v mieri, bezpečí a slobodnej spoločnosti je tou najvyššou hodnotou. Uviedol to dnes prezident SR Peter Pellegrini počas regionálneho výjazdu v Banskej Bystrici, kde sa zúčastnil na spomienkovom stretnutí pri príležitosti 80. výročia oslobodenia mesta. Prezident položil veniec k Pamätníku padlým vojakom na Námestí SNP, čím si uctil pamiatku všetkých tých, ktorí za našu slobodu obetovali svoje životy. Hlava štátu ocenila, že primátor Banskej Bystrice Ján Nosko pozval na spomienkové podujatie aj veľké množstvo študentov a detí z materských, základných a stredných škôl. „Sú to oni, ktorým musíme rozprávať všetky tie príbehy, aby oni ďalej mohli pochodeň odkazu druhej svetovej vojny aj Slovenského národného povstania niesť ďalej,“ povedal Peter Pellegrini.
Prezident v úvode svojho prejavu povedal, že oslobodenie Banskej Bystrice bezprostredne zažili už len najstarší pamätníci, avšak ich spomienky sú stále živé, a preto ich musíme uchovať pre ďalšie generácie. Zároveň zdôraznil, že pri spomienke na oslobodenie mesta nesmieme zabúdať ani na Slovenské národné povstanie, pretože v Banskej Bystrici a okolí azda niet rodiny, ktorej by sa citeľne nedotkli udalosti spojené s druhou svetovou vojnou či Slovenským národným povstaním. „Táto najdôležitejšia udalosť v našich dejinách, toto neskutočné hrdinstvo tisícov mužov a žien akoby symbolicky oslobodila Banskú Bystricu už pol roka pred príchodom Červenej i Rumunskej armády,“ priblížil prezident s tým, že Banská Bystrica sa počas SNP stala symbolom slobodného života bez fašistickej okupácie a centrom statočného odporu proti porobe a otroctvu. Podľa jeho slov Slovenské národné povstanie pre nás znamenalo obrovské morálne víťazstvo, aj keď sa napokon vojensky skončilo porážkou. „Slovenky a Slováci pred celým svetom ukázali, že dokážu zdvihnúť zbraň na obranu slobody a demokratických hodnôt svojej vlasti. A v tomto boji ukázali silu spojenia naprieč generáciami, naprieč politickým spektrom i silu spolupráce so všetkými národmi, ktoré sa na Slovenskom národnom povstaní zúčastnili,“ vyzdvihol prezident Peter Pellegrini.
Súčasne upozornil, že v období od potlačenia Slovenského národného povstania po oslobodenie Banskej Bystrice ešte pretieklo veľa nevinnej krvi. Narážal tým na fašistické represálie v Kališti, Kľaku, Ostrom Grúni, Nemeckej či Tokajíku. „Je čas skloniť sa pred všetkými, ktorí za našu slobodu zaplatili tú najvyššiu cenu. Ďakujem hrdinom Slovenského národného povstania, ďakujem vojakom Červenej i Rumunskej armády i všetkým statočným ľuďom, ktorí sa pripojili k odboju a ukrývali prenasledovaných, či pomáhali partizánom,“ doplnil prezident SR s tým, že nikdy nezabudneme na ich obete ani na hrôzy, ktoré sa na Slovensku diali. Taktiež upozornil, že nesmieme spochybňovať hrdinstvo osloboditeľov i prepisovanie histórie a zároveň nesmieme dovoliť, aby sa v akejkoľvek forme zopakovali udalosti z Nemeckej, Ostrého Grúňa či Kališťa. „Vo svojom prejave na posledných, konečne dôstojných a celonárodných oslavách Slovenského národného povstania tu, v Banskej Bystrici, som varoval, že ak odídu poslední živí pamätníci vojny a ich odkaz neostane natrvalo v pamäti národa, vznikajú predpoklady na vznik vojny novej. A našou spoločnou úlohou je nikdy nenechať takéto predpoklady vyklíčiť,“ zdôraznila hlava štátu. Prezident v tejto súvislosti doplnil, že pohľad za naše východné hranice ja svedkom nemilosrdného poznania, že aj v 21. storočí sa vzájomné konflikty môžu riešiť vojenskou silou a umierajú státisíce nevinných ľudí.
Pri pamiatke na našich osloboditeľov a spomienke na vojnové utrpenie slovenského národa prezident vyslovil nádej, že vojna na Ukrajine sa čím skôr skončí a nebude ju nasledovať žiadna ďalšia, aby sa na 21. storočie, napriek posledným trom krutým rokom, pamätalo ako na storočie mieru. „Dnešok nám pripomína, že pokojný život v mieri, bezpečí a slobodnej spoločnosti je tou najvyššou hodnotou. Uchovajme si preto tých, ktorí za ňu bojovali, v živej pamäti i vo svojich srdciach,“ uzavrel prezident Peter Pellegrini a vyzval občanov Slovenska, aby si dôstojne na všetkých miestach uctili tak 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, ako aj pamiatku všetkých tých, ktorí v druhej svetovej vojne položili život za oslobodenie našej krajiny.
Prezident v Banskej Bystrici navštívil aj znovuotvorené pracovisko Kancelárie prezidenta SR, kde v úvode dňa úradoval. Súčasťou programu je taktiež návšteva Thurzo-Fugger zážitkovej expozície, ktorá sa nachádza v areáli banskobystrického Mestského hradu a moderným spôsobom približuje banícku históriu Banskej Bystrice, okolitých obcí a miest. Okrem toho prezident navštívi aj spoločnosť Gevorkyan v neďalekej Vlkanovej, ktorá je lídrom v oblasti práškovej metalurgie v rámci Európy a zároveň patrí aj celosvetovo k najinovatívnejším spoločnostiam v tomto odvetví. Záverečným bodom programu výjazdu je návšteva Slovenského lyžiarskeho múzea v Podkoniciach, ktoré dokumentuje 130-ročnú históriu lyžovania na Slovensku.