Prezident SR Peter Pellegrini dnes vystúpil na Konferencii OSN o zmene klímy v Baku (COP29). Vo svojom prejave hovoril o úspechoch a plánoch Slovenska pri zavádzaní opatrení na ochranu životného prostredia a planéty a tiež apeloval na lídrov veľkých krajín, aby si plnili svoje záväzky a boli solidárni k malým a rozvojovým krajinám, ktoré budú najviac postihnuté klimatickými zmenami. Prezident sa účastníkom samitu prihovoril aj počas rokovania okrúhleho stola k energetike, kde hlavnou témou boli kroky ku klimatickej mitigácii.
Na samite OSN COP29 v Baku sa zúčastnilo vyše 100 lídrov na úrovni prezidentov a premiérov z celého sveta. Prezident SR Peter Pellegrini vo svojom vystúpení uviedol, že klimatické zmeny sa zrýchľujú a na našu planétu majú nepriaznivý vplyv. Zároveň apeloval na svetových lídrov, že najdôležitejším krokom k ochrane klímy je spolupráca a angažovanosť všetkých krajín pre dosiahnutie vytýčených cieľov. „Tvárou v tvár nebezpečenstvu zmeny klímy je každá krajina príliš malá. Veľmi potrebný je skutočný záväzok všetkých k multilateralizmu,“ uviedol prezident SR. Podľa jeho slov v ochrane klímy nedokážeme uspieť bez väčšieho zapojenia sa najväčších ekonomík a znečisťovateľov sveta. „Rozvojové krajiny potrebujú našu solidaritu. Môžu uspieť, ak náš prístup k financovaniu a jeho prispievatelia ostanú rovnaký? Každý potrebuje zrýchliť. Slovensko od roku 1990 znížilo emisie takmer o 50 %,. Do roku 2030 sa nám pravdepodobne podarí dosiahnuť cieľ zníženia emisií o 55%, čo si však bude vyžadovať investície z rôznych zdrojov v objeme 12 miliárd eur,“ povedal v prejave Peter Pellegrini pričom poukázal aj na to, že Slovensko do roku 2027 zvýši svoj príspevok do klimatického fondu na sumu 2,2 milióna eur, čím chceme ako malá ekonomika pomôcť prispieť do veľkého finančného balíka pre rozvojové krajiny, ktoré to potrebujú.
Prezident informoval svetových lídrov, že minulý rok sme odstavili našu poslednú uhoľnú baňu a zavreli poslednú uhoľnú elektráreň. V tejto súvislosti oficiálne vyhlásil, že Slovensko sa pridáva k akčnému plánu COP29, ktorý predstavil Azerbajdžan. Nesie názov „Žiadne nové uhlie“ a podľa prezidenta bude Slovensko túto iniciatívu plne podporovať aj vzhľadom na to, že tento stav už dosiahlo.
Z pohľadu výroby energie je Slovensko 7. najčistejšou krajinou v rámci celej EÚ. „Myslím, že sa v tomto rebríčku budeme posúvať ešte vyššie vzhľadom na dostavbu nových jadrových blokov, čo nás posunie k tomu, že Slovensko bude v krátkej dobe môcť oznámiť, že 90% produkcie elektrickej energie bude pochádzať z nízkoemisných zdrojov, najmä z jadra a obnoviteľných zdrojov energie,“ konštatoval prezident. Tiež načrtol, že opatrenia krajín v oblasti ochrany klímy podliehajú ako dôvere občanov, tak aj politickým rozhodnutiam, ktoré môžu byť nesprávne. „Častokrát vidíme, že po chybnom politickom rozhodnutí v niektorých krajinách o vypnutí atómových elektrární prehodnocujú svoje postoje a chcú sa vrátiť k jadru ako k stabilnému zdroju,“ povedal prezident Peter Pellegrini, ktorý vo svojom prejave zároveň oznámil, že Slovensko chce byť jedným z európskych lídrov vo výskume opakovaného používania vyhoreného jadrového paliva a garantom dlhodobého stabilného zdroja jadrového paliva bez toho, aby sme boli závislí na iných krajinách.