Prezident SR Peter Pellegrini vyjadril veľké znepokojenie nad výskytom nákazlivej slintačky a krívačky u zvierat na území Slovenska. Súhlasí s rozhodnutím vlády SR vyhlásiť v tejto súvislosti mimoriadnu situáciu. Po dnešnom rokovaní s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richardom Takáčom v Prezidentskom paláci vyzval farmárov aj obyvateľov postihnutých oblastí, aby rešpektovali prijaté nariadenia štátnych orgánov aj silových zložiek a eliminovali tak možnosť ďalšieho rozšírenia nákazy.
„V prípade, že by zasiahla rozsiahlejšie územie Slovenska a postihla by väčšinu chovov dobytka, malo by to devastačné účinky nielen na poľnohospodárstvo, potravinársky sektor. Bolo by to vážne ohrozenie potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky,“ vyhlásil prezident SR. Podľa jeho slov prejavmi nerešpektovania opatrení škodíme sami sebe a katastrofálnym dôsledkom, ktoré to môže so sebou priniesť. Poprosil preto politikov, aby pristupovali k situácii pragmaticky a odborne. Vyzval všetky politické strany, aby sa spoločne venovali riešeniu problému a nepredháňali sa v tom, kto príde s lepšími opatreniami. „Jednoducho teraz musíme urobiť maximum, aby sme zastavili šírenie nákazy,“ konštatoval P. Pellegrini. Podľa neho je dobré, že sú na Slovensku aj odborníci z Európskej komisie, pretože je v záujme celej Európskej únie, aby sa ohnisko zachytilo včas a nešírilo sa do ďalších krajín.
Minister R. Takáč informoval prezidenta SR o aktuálnom vývoji. P. Pellegrini je presvedčený, že Slovensko je schopné zvládnuť situáciu, čo sa ukázalo aj minulý rok pri výskyte vtáčej chrípky. „Čelíme nielen vážnej hrozbe šírenia tejto choroby, ale čelíme aj veľkej logistickej operácii,“ zdôraznil, pričom vyjadril pochopenie nad tým, že sa v rámci nej môžu vyskytnúť aj nejaké technické problémy. Poďakoval všetkým zložkám, ktoré sa na nej podieľajú. Vyjadril tiež ľútosť nad chovmi, ktoré musia byť zlikvidované a dlhoročnou prácou ich chovateľov. „Pevne verím, že štát nenechá týchto ľudí napospas osudu, ale bude sa im snažiť kompenzovať všetky tieto straty,“ poznamenal.
Podľa prezidentových slov treba eliminovať aj priestor na vznik rôznych dezinformácií, dezinterpretácií či mylných informácií týkajúcich sa likvidácie iných ako hospodárskych zvierat. Poprosil o nešírenie hystérie. „S týmto ochorením sa na Slovensku stretávame po 50 rokoch a vôbec to nie je jednoduché,“ dodal prezident a zopakoval, že nastavené postupy treba rešpektovať