Prezident SR Peter Pellegrini dnes pricestoval do Ríma na oficiálnu návštevu Talianska. Pri tejto príležitosti sa v prvý deň návštevy stretol s premiérkou Giogiou Meloni a talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom. Vďaka úzkej bilaterálnej spolupráci našich krajín na rokovaniach hovorili o konkrétnych súčasných a budúcich projektoch kooperácie medzi Slovenskom a Talianskom, avšak neopomenuli ani rozhovory o aktuálnom dianí v EÚ a vo svete.
S predsedníčkou talianskej vlády G. Meloni diskutovali najmä o aktuálnej situácii ukončenia tranzitu plynu z Ukrajiny smerom k nám na Slovensko, pričom podľa slov prezidenta SR premiérka Meloni prejavila záujem a ponúkla pomocnú ruku pri riešení tejto náročnej situácie. „Pani premiérka prisľúbila, že urobí všetky kroky, či už prostredníctvom pomoci Talianska s alternatívnymi dodávkami plynu, ale aj prípadným rokovaním so zúčastnenými stranami, aby sa podarilo obnoviť tranzit plynu cez Ukrajinu, možno formou iných kontraktov či dovozu plynu nie pre spoločnosť Gazprom, ale cez iných dodávateľov. Som vďačný za toto gesto premiérky aj z dôvodu, že je v intenzívnom kontakte s prezidentom Zelenským a môže svojím diplomatickým úsilím pomôcť. Samozrejme výsledok nikto negarantuje, ale musíme sa snažiť tento vážny problém pre náš priemysel riešiť a som rád, že prejavila osobný záujem byť v tomto aktívna,“ uviedol prezident SR Peter Pellegrini.
Rozprávali sa aj o geopolitickej situácii a situácii na Ukrajine. „Všetci sa zbližujeme v jednotnom postoji vo vzťahu k Ukrajine a to, že podpora v prebiehajúcom vojenskom konflikte má primárne slúžiť na to, aby Ukrajina mohla zasadnúť za rokovací stôl, ktorý by mal doviesť tento vojnový konflikt ku koncu. Nikto už dnes nesníva o tom, že by vojenská pomoc mala prispieť k totálnej porážke Ruska. Obaja s premiérkou sa nádejame, že po nástupe D. Trumpa a jeho ujatí sa mandátu prezidenta bude vyvíjať maximálne úsilie, aby sa uskutočnili rokovania o ukončení vojnového konfliktu a nastolení mierového stavu,“ povedal Peter Pellegrini.
Na rokovaní s prezidentom S. Mattarellom sa venovali problematike nelegálnej migrácie. Naša hlava štátu ocenila nový prístup talianskej vlády a jej pohľad, aby sa prípadná demografická kríza či nedostatok pracovných síl nesanovali živelnou migráciou, ktorá narúša celistvosť spoločnosti, čo vyvoláva v nej napätie. „Ide o projekt, aby sa nová pracovná sila vychovávala a vzdelávala priamo v krajine pôvodu pod gesciou krajiny, ktorá týchto zamestnancov chce prijať. Po tom, čo by sa vyškolili, prišli by do EÚ ako hotoví pracovníci bez problému integrácie a zamestnania sa. Pani ministerka Saková a pán minister Drucker v mene vlády zároveň tlmočili talianskemu prezidentovi ochotu Slovenska pomôcť a zúčastniť sa na týchto projektoch k riešeniu problému migrácie priamo v krajine pôvodu, a nie hasenia problému až na území EÚ,“ vysvetlil prezident.
Prezident SR tiež zdôraznil, že priebeh dnešných rokovaní bol bezproblémový, pričom ako s prezidentom Mattarellom, tak aj s premiérkou Meloni, sa zhodli na väčšine otázok. „Sme partneri, spojenci, spriatelené národy a myslím, že moja dnešná návšteva, ktorá bude zajtra pokračovať diskusiami s podnikateľmi na ekonomickom fóre a stretnutiami s predsedom Poslaneckej snemovne a primátorom Ríma, je dôkazom našich nadštandardných bilaterálnych vzťahov. Potvrdila to i priateľská atmosféra a naše dnešné otvorené rozhovory,“ konštatoval Peter Pellegrini. Napokon na základe záujmu talianskej i slovenskej strany pricestovali do Ríma spolu s prezidentom mnohí predstavitelia slovenského priemyslu a podnikateľského prostredia i zástupcovia 9 najúspešnejších univerzít na Slovensku. „Som veľmi rád, že počas dnešného i zajtrajšieho dňa slovenskí podnikatelia a akademici na čele s ministerkou hospodárstva D. Sakovou absolvujú viaceré bilaterálne stretnutia, ktoré prinesú konkrétne výsledky. Už zajtra bude podpísaná dohoda medzi talianskou spoločnosťou New Cleo a spoločnosťami JAVYS a VUJE, ktorá sa týka realizácie projektu na Slovensku, ktorý je Európskom komisiou označený za strategický projekt výskumu a vývoja olovom chladeného jadrového reaktora 4. generácie, ktorý by do budúcna umožňoval využiť spätne vyhorené jadrové palivo. Môže ísť o ďalší prielom v energetickej bezpečnosti a Slovensko by mohlo byť v tejto oblasti lídrom,“ povedal prezident Peter Pellegrini.
Popoludní prezident SR položil veniec na Oltári vlasti, ktorý je pre Slovensko z historického hľadiska významným miestom – došlo tu k uznaniu československých légií a uznaniu prvej Československej republiky ešte pred jej vznikom.