Čestná stráž prezidenta SR

Čestná stráž prezidenta SR (ČS PSR) je neoddeliteľnou súčasťou Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR). Jej jedinečné postavenie, úlohy a použitie ČS PSR upravuje zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 321/2002 Z. z. o OS SR. Na základe tohto zákona je nadriadenou súčasťou zabezpečujúcou úlohy súvisiace s velením ČS PSR Vojenská kancelária prezidenta Slovenskej republiky.

Príslušníci čestnej stráže vykonávajú čestné stráženie sídla prezidenta Slovenskej republiky a hostí prezidenta Slovenskej republiky v tomto sídle a vojenské pocty, najmä pri oficiálnych návštevách predstaviteľov iných štátov a pri prijímaní vedúcich diplomatických misií prezidentom Slovenskej republiky.

V čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu ČS PSR plní úlohy ochrany prezidenta Slovenskej republiky a obrany jeho sídla.

Okrem zákonom stanovených úloh sa príslušníci ČS PSR podieľajú aj na riešení úloh krízového manažmentu na Slovensku ale aj v zahraničí v rámci misií a operácii MKM, a zapája sa do mnohých dobročinných aktivít.

Oficiálny web: https://cspsr.mil.sk/

Stráž tvoria muži aj ženy.

Dominantnou úlohou útvaru ČS PSR je vzorná reprezentácia úradu hlavy štátu, Slovenskej republiky a jej Ozbrojených síl. ČS PSR je prvým útvarom, z ktorého príslušníkmi prichádzajú do kontaktu zahraniční predstavitelia jednotlivých štátov počas návštevy Slovenskej republiky. Prostredníctvom ČS PSR si zahraniční predstavitelia vytvárajú svoj prvý dojem a obraz o Slovenskej republike a o jej Ozbrojených silách.

Z tohto dôvodu musia príslušníci útvaru spĺňať jedinečné požiadavky, disponovať špecifickými osobnostnými a fyzickými predpokladmi nevyhnutnými na výkon funkcie, ako sú lojálnosť, spoľahlivosť, zodpovednosť, dôslednosť, flexibilita, odolnosť voči fyzickej a psychickej záťaži. Charakteristickou črtou príslušníka ČS PSR je profesionalita, odbornosť, silne vyvinuté národné cítenie a vnútorné presvedčenie. 

Záujemcovia o službu v ČS PSR musia počas personálneho výberu splniť okrem základných podmienok prijatia do OS SR aj špecifické podmienky súvisiace s reprezentatívnym charakterom útvaru, jeho poslaním a úlohami, ktoré plní.

Špecifické podmienky prijatia k ČS PSR:

a) telesná výška:

 - muži 183 – 195 cm,

 - ženy 170 – 190 cm,

b) telesná hmotnosť:

- muži 70 kg – 95 kg,

- ženy 55 – 70 kg,

c) ďalšie podmienky prijatia k ČS PSR:

 - bez jaziev na tvári,

 - bez tetovania, piercingu a iných poškodení kože vlasovej časti hlavy, tváre, krku, uší a horných končatín do výšky 10 cm od zápästia,

 - bez potreby dioptrických pomôcok počas výkonu štátno-protokolárnych aktov (kontaktné šošovky sú povolené). 


Uniforma Čestnej stráže prezidenta SR

Charakteristickým znakom príslušníka OS SR je jeho rovnošata. Príslušnosť k jednotlivým vojenským útvarom je vyjadrená špecifickými znakmi (napr. bojová zástava útvaru, rukávový znak, odznak).

 
Výrazným a charakteristickým znakom ČS PSR je reprezentačná rovnošata ČS PSR. V súčasnosti je ČS PSR vystrojená dvoma druhmi reprezentačných rovnošiat:

 a) rovnošata ČS PSR,

 b) historická rovnošata ČS PSR. 

 
Obe rovnošaty sú rovnocennou súčasťou výstroja príslušníka ČS PSR a vytvárajú tak jeho profil. Použitá vojenská symbolika, farebnosť lemov a výšiviek dotvára národný charakter oboch rovnošiat. Vlastnosti slovenského ľudu sa pretavujú do použitej farebnosti oboch rovnošiat. Dominantnou farbou je tmavomodrá, ktorá symbolizuje bratstvo. Červená farba symbolizuje slobodu a biela rovnosť. Vojenské rovnošaty plnia vojenské a estetické funkcie. V prostredí Prezidentského paláca pôsobia obidve rovnošaty reprezentatívne a dôstojne.

Prvá rovnošata ČS PSR (sivý variant) bola zavedená na používanie 2. júla 1993. Využívala sa predovšetkým počas protokolárnych a spoločenských akcií v sídle prezidenta SR, ako aj mimo sídla prezidenta. Pri príležitosti inaugurácie prezidenta SR bola v júni 2009 zavedená nová podoba rovnošaty ČS PSR. Autorkou výtvarno-ideového návrhu je pani Mgr. Helena Juríkovičová. Rovnošata pôsobí ako oblek, celková kompozícia rovnošaty je civilná.

Základom rovnošaty je sako s dvojradovým zapínaním. Nohavice majú strihový základ civilných spoločenských nohavíc s lampasom. Ako menej slávnostnú alternatívu má rovnošata variant nohavíc sivej farby. Rovnošata sa používa s bielou košeľou a zlatistou kravatou. Odev je doplnený bielymi rukavicami a lakovanými poltopánkami. Výrazným doplnkom je opasok, ktorý zvýrazňuje mužskú siluetu. Rovnošata ČS PSR je vyhotovená v letnej, v prechodnej a v zimnej verzii. Súčasťou zimného variantu sú zimné doplnky ako kožušinová zimná čiapka, zimné topánky, rukavice a kožušinový golier. Rovnošata ČS PSR vychádza z národných farieb (farby slovenského ľudového kroja). Dominantnou farbou je tmavomodrá, doplňujúcimi farbami sú červená a biela. Ozdobnosť rovnošaty vyzdvihuje zlatá farba, ktorá je aplikovaná na výšivkách - listoch lipy, ale aj na audienčnej šnúre. 

Rovnošata ČS PSR sa používa pri výkone vojenských pôct počas oficiálnych návštev predstaviteľov iných štátov a počas prijímania vedúcich diplomatických misií prezidentom SR a pri výkone čestného stráženia sídla prezidenta SR. 


 
Historická rovnošata bola zavedená na používanie 16. júna 2003 a v roku 2017 prešla inováciou dizajnu. Využíva sa predovšetkým počas štátnych a protokolárnych aktivít, ktoré vyžadujú vzdanie pocty špalierom v interiéri Prezidentského paláca alebo Bratislavského hradu, ako aj počas vzdávania pôct živou vlajkoslávou.

Autorkami výtvarno-ideového návrhu sú pani Mgr. Ľubica Jariabková a pani Mgr. Helena Juríkovičová. Predlohou historickej rovnošaty ČS PSR bola rovnošata slovenského dobrovoľníka Janka Francisciho-Rimavského z roku 1848. 

Historickú rovnošatu ČS PSR zvýrazňuje klobúk s pštrosím perom a ozdobné ornamenty kabátca vytvorené šnúrou, zvýrazňujú národné prvky, takzvané čamarovanie. Inšpiráciou pre túto techniku sú motívmi slovenského ľudového kroja. Historická rovnošata je vyhotovená v letnej, v prechodnej a v zimnej verzii.

Exkluzivita rovnošaty je zvýraznená bohatým zlatením a hnedou kožušinou na zimných čiapkach a lemoch vrchného kabátca. Vojenská hierarchia je na rovnošatách vyjadrená červenými výložkami s označením vojenskej hodnosti. Dôstojníci sú vybavení koženými kuriérskymi taškami s výšivkou štátneho znaku.